“Uus Eesti” – uus Reformierakond
Populaarsusreitingutes aastaga ligi 10% kukkunud Reformierakond otsib alternatiivseid taganemisteid. Sügisel liikus kuulujutte uuest ettevõtjate parteist, mis võimaldaks oravatel oma tuhmuvat mainet taas läikima lüüa. Nende„salarelv“ kannab paljulubavat nime „Uus Eesti“.
Reformierakonna juhtimisel on vana Eesti rappa minemas. Seetõttu on ohjad haaranud Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige Erik Salumäe, kes 18. märtsil 2008 asutas mittetulundusühingu „Uus Eesti“. Esialgu on Salumäe jt reformikad uue poliitilise jõu moodustamisel ainult nõutava 1000-liikmelise alampiiri taga, sest hea nimi ja rahulolematus praeguste jõududega on nende poolel.
Pikema aja peale plaanitud ettevõtmisele viitab kasvõi kaubamärgi „Uus Eesti“ registreerimise taotluse esitamine Patendiametile 30. septembril 2008 (registreerimistaotlus nr. M200801399). Taotlus hõlmab trükiseid (fotod, ajakirjad, ajalehed, postkaardid, raamatud), reklaami (raadioreklaam, telereklaam, reklaampindade üürimine), sidet (arvutiside, uudisteagentuurid), haridust (väljaõpe, meelelahutus, elektronraamatute ja -ajakirjade kirjastamine arvutivõrgus), juriidilisi ja turvateenuseid vara ning isikute kaitseks.
Internetist leiab teadatahtja MTÜ Uus Eesti aadressilt www.uuseesti.ee.
Varasemalt on Res Publica ja Eestimaa Roheliste erakonnastumisest loodetud näha uut ja värsket jõudu Eesti poliitikamaastikul, mis tooks parempoolsetele vajalikke lisahääli Riigikogus. Esimesel korral Uus Poliitika ja Vali Kord isegi toimisid, kuid endise peaministri Juhan Partsi valitsust hakkasid skandaalid närima juba esimesel valitsemisaastal, alates kiiruse ületamisest ja täispõrumisest Euroopa Parlamendi valimistel ning kuulsusetult lõpetades sambatõstmisega Lihulas ja korruptsioonimõõdikutega. 2006. aastal erakonnastunud roheliselt mõtlejad kaasati isegi Andrus Ansipi valitsuse moodustamise kõnelustesse, kuid reaalselt neid paati muidugi ei võetud.
Näiteid möödunud aastast, mis soodustavad Uue Eesti teket
1. Majanduskasv hakkas langema II kvartalis (-0,3%) ja III kvartalis langustempo kiirenes (-3,5%). Midagi head pole oodata ka IV kvartali tulemustest. MTÜ Uus Eesti asutati vahetult languse eel.
2. Kinnisvara müügihind ja laenutagatiseks seatud väärtus langeb. Kriis on väljunud kinnisvarasektorist ja jõudnud sellega seotud valdkondadesse: pangandusse, ehitusmaterjalide tootmisse, transporti, kaubandusse, teenindavasse sektorisse.
3. IRL-i kaitseminister Jaak Aaviksoo ja Vabadussõja ristisamba ehituse juht Aivar Reivik (samuti IRL) ning üks Harjumäe samba autoreid Rainer Sternfeldt ei saanud tähtajaks hakkama. Olen pettunud, sest toetasin oma isiklikust rahast Eesti edu matmiskoha ristiga tähistamist. Vähemalt on lohutav teada, et 2009. aasta võidupühal saan ehk viia sinna leinapärja kirjaga “Siia matsid IRL, Reformierakond ja SDE Eesti edu“.
4. Eestis algasid „maksuvabad reeded“, kuid natuke teistmoodi, kui neid oli lubanud Reformierakond. Paljud suured tootjad („Norma“, „Liviko“) läksid oktoobrist üle töövabale ja seetõttu palgavabale reedele. Aasta jooksul esitati rekordarv taotlusi osalise tööaja rakendamiseks või töötajate otseseks koondamiseks.
5. Inflatsioon on tõusnud kahekohalise arvuni ja euro kasutuselevõtt nihkunud teadmata aega. Seda isegi Eesti Panga nõukogus makstavate enam kui miljonikrooniste aastapalkade kiuste.
6. Vahetult enne jõule langes Reformierakonna toetus 29 protsendile ja populaarseimaks tõusis Keskerakond 35 protsendiga.
7. Esmakordselt on Eesti riigis valitsuse suurimaks ettevõtmiseks eelarve kärpimine, millega tehti algust möödunud aastal. 2009. aastal see tegevus jätkub, et varjata lõhet valimislubaduste ja tegelike majanduslike võimaluste vahel.
8. Kompenseerimaks Ansipi valitsuse populaarsuse vähenemist mustatakse ja stigmatiseeritakse opositsiooni, et jätta rahvale mulje alternatiivse poliitilise jõu puudumisest. Peamiseks meetmeks siin on kahtlustamine korruptsioonis ja mõõdikuks kapo korraldatud meedialavastused Keskerakonna poliitikute vahistamisel. Opositsiooniparteide esimehi Villu Reiljanit ja Edgar Savisaart hoitakse pidevate skandaalikeste köidikus.
Ansipi kaotatud reaalsustaju
Pole kindel, kas Ansipil on adekvaatset infot riigis toimuvast. Majandusajakirjanik Liis Kängsepp kirjeldab üht oma kohtumist peaministriga järgmiselt: „Minu vastas seisis mees, kelle klaasistunud silmad ei liikunud intervjuu jooksul vist kordagi paigast. Suu küll liikus, aga mulle tundus, et mõte nende tühjade silmade taga mitte. Ja suu edastas sõna-sõnalt neid samu teese, mis juba enne lavalt olin kuulnud. Jüri Käo arvas pärast Ansipi esinemist, et talle tundus, nagu oleks esinema tulnud mõne teise riigi peaminister, kes juhib ühte neist riikidest, mis kuuluvad Euroopa viie rikkama riigi hulka. Ka mina ei saa aru, kuidas on nii, et ettevõtjad räägivad mulle ühte juttu, aga peaminister midagi sellist, mis käib risti vastu? Kellel siis õigus on?“
(http://kangsepp.wordpress.com/2008/09/25/peaminister-voi-robot/ )
VIRGO KRUVE, ettevõtja
[fototekst:] PEAIDEOLOOG: Rappaläinud Reformierakonna järglase – ühenduse Uus Eesti – vaimne isa, Riigikogu liige Erik Salumäe. Kesknädal küsib: kas rotid põgenevad uppuvalt laevalt?
Loe lisaks 22. oktoobri 2008. a Kesknädalat, kus kirjeldatakse Reformierakonna skeeme, kuidas anda oma ajalehed kirjastada erafirmale OÜ Hold.
Tekst ilmus 21. jaanuaril 2009 ajalehes Kesknädal http://www.kesknadal.ee/g2/uudised?id=11746