Nädal Euroopas 5.-11. juuli

Esmaspäeval kohtusid Soomes kuuepäevast visiiti lõpetav Jaapani printsess Takamado ja president Tarja Halonen. Suurbritannia liberaalide juht Nick Clegg tutvustas uut valimisreformi, mis muudab mandaadi saamise viisi ja vähendab parlamendi suurust 50 võrra ehk siis 600ni. Rootsi uuringu järgi on hea sissetulekuga perede laste õpiedukus koolis 20 aasta jooksul rohkem tõusnud kui vaeste perede lastel.

Teisipäeval pidas kuninganna Elisabeth II kõne ÜRO-s. Suurbritannia alustas sõdurite väljatoomist Afganistani Sangini provintsist, kus on saadud kolmandik brittide kaotustest (kokku 313 sõdurit). Rootsi feministid põletasid raha, et protestida naiste ja meeste ebavõrdse palga vastu. Eurostati teatel andsid liikmesriigid 2008. a kodakondsuse 696 tuhandele inimesele, üle poole neist Prantsusmaal, Suurbritannias ja Saksamaal. Teisest raportis loeme, et 2009. aastal kahanes reisijate vedu raudteel 27 liikmesriigis 2%, Eestis seejuures 7,4 %, Lätis 19,5 % ja Leedus 14,1 %. Ainsana kasvas see Taanis ja Belgias.

Kolmapäeval karmistas Euroopa Parlament pankurite lisatasude reegleid. Saksamaa valitsus otsustas kärpida 80 miljardit eurot kulusid järgmise nelja aastaga (Eesti 2010. eelarve 5,7 miljardit €). Euroopa Liidu energiavolinik Günter Oettinger kutsus üles süvamere nafta puurimise moratooriumile. Soome Stora Enso tegi otsuse sulgeda kaks ajalehepaberi tootmise masinat ja koondada 175 töötajat. Rootsi tööminister Sven Otto Littorin astus ootamatult tagasi ja seda seostatakse nelja aasta eest prostituudile maksmisega (keelustatud 1999). Poola loovutas Saksamaale arvatava Mossadi agendi. Prantsusmaal uuritakse president Nicolas Sarkozy kampaania rahastamist L’Oreali pärija Liliane Bettencour´i poolt.

Neljapäeval andis Euroopa Parlament heakskiidu SWIFT2 lepingule liikmesriikide pangaülekannete info jagamiseks USA-ga. Võeti vastu resolutsioon kobarpommide keelustamiseks, mille vastu on olnud Soome, Eesti, Kreeka, Poola, Rumeenia ja Slovakkia. Kreekased korraldasid kuuenda streigi parlamendi otsuse vastu, millega kärbitakse pensione ja tõstetakse pensioniiga. Vaid 35% küsitletuist peab kärpeid vajalikeks, kuigi ebaausateks. „See on kohutav. Oleme maksnud makse ja nüüd ei saa midagi,” ütles meeleavaldaja Vasa Spolou. Šveitsis lõppes edukalt päikesepaneele kasutava elektrilennuki ööpäev kestnud katselend.

Reedel sai Slovakkia esimese naispeaministri – Iveta Radicova. Belgia kuningas palus prantsuskeelsel sotsialistil Elio Di Rupoal moodustada valitsus. Tony Blair külastas Kosovot ja kohtus Pristinas oma üheksa nimekaimuga. Itaalia ajalehed ei ilmunud protestiks Silvio Berlusconi kava vastu piirata helisalvestiste avaldamise õigust.

Laupäeval oli Barcelonas 1,1 miljoni osavõtjaga meeleavaldus Kataloonia autonoomia kaitseks. Hispaania 47 miljonist elanikust on 7 miljonit katalaanid (suurim riigita rahvas Euroopas). Suurbritannias lõppes terve nädala kestnud inimjaht, kui kolme inimese mõrvas kahtlustatav Raoul Moat sooritas politsei piiramisrõngas enesetapu.

Pühapäeval möödus Srebrenica metsikustest 15 aastat, kui Bosnia serblased vallutasid ÜRO turvaalaks kuulutatud linna ja tapsid tuhandeid moslemeid. Euroopas on kuumalaine ja tavapärasest rohkem inimesi on surnud Suurbritannias, Saksamaal, Šveitsis ja Poolas. Saksamaal evakueeriti kuumuse pärast kolme rongi reisijad, sest vagunites tõusis temperatuur üle 50 kraadi. Hispaania tuli jalgpalli maailmameistriks.

Artikkel ilmus 14. juuli 2010 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/g2/uudised?id=15016

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga