NSA luuramine on peibutus tõsisematelt teemadelt tähelepanu juhtimiseks
Eesti on olnud väga vaoskohoitud Euroopa poliitikute pealtkuulamise ja kümnete miljonite telefonikõnede info USA NSA valdusse sattumise küsimuses. See paneb arvama, et meil on mingi varjatud koostöö, mistõttu meil ei tunta muret ebaseadusliku pealtkuulamise pärast, sest seda tehakse meie endi seaduste alusel.
Umbes sellele rajas NSA juht Keith Alexander ka 29. oktoobril oma tunnistuse USA kongressi liikmetele ja televisiooni vahendusel kogu maailmale. Ta väitis, et info saadi koostöös NATO riikidega oma riigi kaitsmiseks. See tähendas, et NSA eest luurasid ja salvestasid nende kõnealuste riikide (Saksamaa, Hispaania, Prantsusmaa, jne) enda julgeolekuteenistused.
Viimase aja paljastuste allikaks on olnud Edward Snowden ja tema kaudu avalikuks saanud materjalid, mida on avaldanud Saksamaa, Prantsusmaa ja Hispaania suured päevalehed. Suurbritannia peaminister David Cameron juba ähvardas selliste avalikustamiste eest The Guardiani, mis seadvat ohtu riikliku julgeoleku. See pole demokraatliku riigijuhi seisukoht, vaid avalikustamist kartva ja tõenäoliselt korrumpeerunud ning kuritegeliku režiimi arvamus.
Mina olen veendunud, et demokraatlikus riigis ei tohi olla kodanike ees saladusi ja tuleb välja öelda, et võimaluste olemasolul on võimud ka laialdaselt kasutanud telefonide ja interneti pealtkuulamist. Inimeste rahustuseks tuleks siis lisada, et see on olnud info talletamine serveritesse, mitte miljonite kõnede läbikuulamine inimeste poolt. Alles pärast uurimise alustamist minnakse sinna infopanka ja tehakse väljavõte kahtlusaluse kõnede sisu ja kontaktide kohta.
Ma oskan vene keelt ja jälgin nende kahe telekanali uudiseid, et olla kursis sealsete teemadega ja võimu teostamisega. Eilsetes (Vremja) uudistes öeldi välja, et NSA luuramise ümber puhkenud skandaaliga proovitakse varjutada olulisemaid teemasid. Nüüd sellele mõeldes võib see isegi tõeks osutuda. Pole ju saladus, et USA oli alles hiljuti pool kuud suletud valitsusega, sest jõuti võlalaeni ja vabariiklased keeldusid valitsuse kulutusi rahastamast. Parem pole olukord ka Euroopas. Saksamaal olid valimised aga valitsust pole veel moodustatud. Prantsusmaa proovis kehtestada veoautodele ökomaksu saastamise karistamiseks ja sellest plaanist eile loobuti, sest eelnevatel päevadel oli protestitud maanteedel heinapallide põletamisega. Hispaanias on Euroopa Liidu suurimaid tööpuudusi. Järelikult on neil riikidel küll põhjust tegeleda Atlandi teisel poolel oleva riigi nuhkide avastamisega. Aitab tähelepanu kõrvale juhtida. Minul on raske uskuda, et telefonikõnesid saaks pealt kuulata USA Berliini saatkonnast, sest suur osa sidest toimub ikkagi kaablites ja võime eeldada, et välisriigi saatkondi ikkagi jälgitakse sedavõrd palju, et neist luurepunkte ei saa teha. Mida kinnitasid ka eilsed Keith Alexanderi ütlused, et pealtkuulamise materjalid saadi nende riikide luureasutuste käest.