Enim e-valijaid on vanemate hääletajate seas
Osalesin e-valimiste vaatlemisel ja nägin seda serverite seadistamisest kuni tulemuse kokkulugemiseni. Selle tõttu sain andmeid ka korraldajatelt, mida mujal avalikult pole mina näinud. Üks selliseid oli ka e-valijate vanuseline jaotus.
Mina teadsin juba aastaid, et tegelikult noored inimesed ei ole elektroonilised valijad ja suurem osa tuleb inimestelt vanuses 55 ja üle selle. Seekord on see vahe eriti silmatorkav. Korraldajad on varem kasutanud ringdiagrammi, mina tegin selle tulpadesse ja nii on vanemate eriti suur osalus eriti selgelt nähtav. Tuleb välja, et üle 60 aastaseid e-valijaid oli meil 2,5 korda rohkem kui noor kuni 24 aastaseid e-valijaid.
Minu arvates on see märk ja tõend sellest, et vanemaid inimesi abistavad nende nooremad pereliikmed või nende eest hääletab keegi teine. Ma pean ennast põlvkonnaks, kes on hästi kohanenud internetiga ja minust nooremad on seda veelgi enam aga mulle ei meenu varasemast, et oleksin kohanud minust suuremate oskustega inimest, kes on viiekümnendates või üle selle. Ilmselt mõned erandid on olnud, kes töötavad selles valdkonnas aga ma räägin laialdasemast kogemusest, et mina olen neid abistanud ja juhendanud ning mitte vastupidi.
Kas võib olla, et elektrooniline valimine on nii lihtne, et isegi pensioniealised saavad sellega hakkama? Kui meenutan seda vastuseisu, mis oli pensioniraha kojukande lõpetamisele ja nende inimeste pangaautomaate kasutama suunamisele, siis see küll ei olnud märk eakate inimeste suurest huvist uute tehnoloogiate kasutamise vastu.
Lisatud 6. märtsil. Lugejate küsimuste peale tegin uue jaotuse. Kas nüüd on parem teada, et 20-24 aastaseid e-valijaid on VÄHEM kui 60-64 aastaseid e-valijaid? Või mida teeme teadmisega, et kuni 19 aastaseid e-valijaid on vähem ainult 85-89 aastaseid ja nad ületavad ainult vanust 90+ aastaste seas?
Mina usun, et 18 ja 19 aastased noored hääletasid ise 1268 häält aga minul on raske uskuda, et 85-89 aastaseid e-valijaid oli neist rohkem(1464).
Lisatud 6. märtsil(2). See esimene graafik tuli ametliku tabeli lehelt, kus olidki hääled vanusega “kuni 24” ja siis teises otsas “üle 60.” Mina ei muutnud seda järjestust, ametlik tabel oli ringjas sõõr, mille asemele tegin tulbad. Seega ärge otsige demagoogiat või osutage siis VVK suunas.
Graafik on eksitav ju, muidu on vanuserühmad rühmitatud 5 aasta kaupa, 60+ aga on ühe suure rühmana esitatud.
tavaline demagoogia. ühte kategooriat mõõdetaske kummipaelaga, teist kategooriat venimatu joonlauaga. jaga see 60+ ealised ka 5 kaupa kokku. ma tean vanainimesi kes 80 kasutavad arvutit kui kulda. 60aastane peaks valimistega arvutis vabalt hakkama saama. isa on mul 80. ta on kasutanud arvtit oma töös ligi 50 aastat, miks ta ei peaks hakkama saama?
Juhendada tuleb ikka, sest vanemale inimesele oli arusaamatu kuidas valimiseks vajalik programmijupp allalaadida ja see käivitada.
Virgo, su statistika on valesti tõlgendatud. Vanuserühmas 60+ oli jah absoluutarvuliselt palju e-hääletajaid, aga see on ka kõige suurem vanuserühm Eestis. Kui arvestada suhtarve (mitu protsenti mingist vanuserühmast hääletamas käis), siis selgub, et vanuserühmas 60+ käis protsentuaalselt kõige vähem inimesi e-hääletamas. Tegin ka graafiku asja visualiseerimiseks:
Ebatäpse statistika tõlgendamisega külvad sa asjatut paanikat.
Tervist!
Isand Kruve. Mulle tundub, et Sa oled rohkem kui teised kokku tõestanud, et e-riigipööre on võimalik.
Parimat
Elmar
Täitsa hea demagoogia, võtta 25% elanikkonna kohta käiv arv ja võrrelda seda diagrammis viie (5) aasta kaupa jupitatud gruppidega – saab tõesti päris kõrge tulba. Ehk arvutaks ümber protsendiks vastavaealistest valijatest? Rahvaarvu infot pole just raske leida.
Ja see, et kuni 24-aastaste üldine valimisaktiivsus on madal, ei ole ka kellelgi mingiks uudiseks. Ega e-valimine selles osas mingi imerohi nüüd küll pole.
Samuti ei saa ma hästi aru, milles on probleem vanema inimese abistamises hääletamisel? Ega see ei pea tähendama, et valitakse nende eest kedagi teist. Üldiselt piisab täiesti sellest, kui laadida neile alla programm, panna kaardilugeja arvuti külge ja kaart sinna sisse ja lasta neil PIN-koodid valmis panna (kui on paberil). Seejärel võib vabalt ise toast välja astuda, sest protsess kui selline on küll äärmiselt lihtne, kui inimene vähegi arvutit kasutada mõistab.
Minu 68-aastane ema näiteks ei vajanud sedagi abi, isegi programmi laadis ise alla. Küsis küll enne kindluse mõttes üle, et mis järjekorras see lugeja ja ID-kaardi asi kõik nüüd käiski (sest tavaliselt kasutab ta pangas paroolikaarti), kuid protsessi enda läbis seejärel täiesti iseseisvalt. Ärge pidage vanemaid inimesi päris lollideks.
Tere,
Kus sellised andmed pärit on? Sellega peaks midagi ette võtma siis ju.
Kui vaadata e-hääletajate vanuselist struktuuri läbi 10 aasta, siis küll mingit häirekella vaja lüüa pole – kord hääletama asunud inimesed vananevad ja vanemate hääletusrühmade tasane kasv on loomulik: http://vvk.ee/public/EHstat/vanus_2005-2015.jpg . Ka teaduslike meetoditega koostatud uuringud väidavad Virgole hoopis vastupidist: vanus ei mõjuta enam e-hääletamisel osalemist. Tsiteerin teadlaste artiklit: Alustame hääletaja vanuse analüüsiga. Selgelt on näha, et vanuse efekt on pööratud U-kujuline, kus e-hääletusel osalemise tõenäosus on suhteliselt madalam noorte (25–30) ja vanemate (vanemad kui 80) hääletajate hulgas ning kõrgem 45–60-aastaste seas. Selline efekt püsib selgelt esimesel kolmel valimisel, kuid alates 2009. aastast hakkab see nõrgenema ning kaob täielikult 2013. aastaks. Teiste sõnadega, kui vanus oli oluline tegur e-hääletusel osalemise ennustamiseks perioodil 2005–2009, siis nüüdseks on selle efekt kadunud ning vanus ei seleta e-hääletusel osalemist. Allikas http://www.riigikogu.ee/rito/index.php?id=16791 , vt ka joonis 2.
– – –
Vastus.
Nende viidatud tööde kohta: “analüüsides kasutame kuute valimiste küsitlusandmeid”. Siin olid tegelikud hääled ehk meil on teooria erinevus päriselust.
10 aastaga ei jõua valijad vananeda. Kui vaadata seniste valimiste osakaalu, siis selgelt on kasvanud grupp 55+. Vassil on püüdnud ka väita, et mõne erakonna (Rahvaliit, KE) valijad ei kasuta arvutit ja selle pärast saavad nad vähe e-hääli aga mina olen veendunud, et selle erakonna valijad esitavad ka elektrooniliselt tuludeklaratsiooni(kokku vist 92% kõigist) ja käivad internetipangas.
Minu arvates mängib rolli ka see asjaolu, et meie riigi- ja kohalike omavalitsuste ametnikkond on juba suhteliselt eakas ja tänu igapäevasele asjaajamisele e-keskkonnas oskavad perfektselt arvutit kasutada. Minu 65-aastane kolleeg oli igatahes üks esimesi e-hääletajaid 19. veebruari hommikul.
Samuti tegi e-hääletuse täiesti iseseisvalt minu 73-aastane ema.Ei olnud ta nii loll ühti, et poleks suurt ja selget kirja lugeda osanud, et kuskohast see progejupike alla laadida.
Vandenõuteoreetikud selgelt alahindavad meie eakamat elanikkonda.
Kuna paistate allikatele lähedal olevat, küsin huvi ja võrdluse aususe pärast – kuidas näeb välja vastav paberhäälte ealine jaotumise tulpdiagramm? Ja paber ning e-häälte ühine diagramm sama vanusegruppide jaotusega ning erilisemate näidetega (mitu 18-aastast, mitu 91-aastast valijat, kui mitu üle 94-aastast valijat)? Sama oluline oleks ka valimisõiguslike kodanike välja toomine per vanusegrupp.
60-80-aastaste tehnilises pädevuses omal kogemusel ei kahtleks, tunnen antud kategooria vanemas otsas endiselt tegusat raamatupidajat (büroo asemel e-kodukontor, andmete üleslaadimine ei lähe väga sujuvalt, aga pika jonni ja pusimise peale on seni raamatupidamisega hakkama saanud, sh uue 1000€ tehingute muudatusega); samuti 60-70a protestihääletajaid, kelle arvates “ühtegi head inimest” nende piirkonnas valida polnud, aga kes andsid oma e-hääle võrldemisi suvalistele opositsiooniparteide kandidaatidele. Sellest grupist veel vanemate inimestega ei ole kahjuks olnud au teema arutamiseks kohtuda.
– – –
Vastus: jaoskondade andmeid ei ole ehk pole võimalik võrrelda nende vanustega. Samuti ei ole kodanike jaotust vanuse kaupa. Statistiakametis on eestlased ja muud aga neist on 100 tuhat Venemaa kodanikud ja umbes samapalju määratlemata.
Ei, Virgo, ei ole ka see uus jaotus päris OK. Tuletan Sulle meelde et valida saab meil 18-aastaselt, seega on Sul esimene grupp ebaproportsionaalselt väike, sisaldades ainult 18-19-aastaseid, mida Sa täiesti suvaliselt võrdled vanusegrupiga 85-89 ning üritad sellest nüüd mingeid järeldusi teha. Samuti mängid Sa siin ainult absoluutarvudega, jättes arvestamata et erinevad vanusegrupid on erineva suurusega ning erinevates vanusegruppides on erinev valimistel osalemise protsent.
Mihkel, saad sa selle graafiku kuskile pildina üles panna ja linkida, hetkel ei näita.
Muu kriitika on siin kõik ära tehtud – 60+ inimesed on TÄIE mõistuse juures.
Täie mõistusega inimene võib lubada vabalt oma pojal instalida sobiv äpp, mis aga ei tähenda, et lubab enda eest hääletada.
Minu meelest on pilt just halb. 60+ vanusegrupist, kes moodustab meie elanikkonnast veerandi, AINULT iga kümnes tegi e-hääletuse. Minu meelest pole põhjust, miks pidada 60+ vanusegrupis interneti kasutamist eriliseks oskuseks. Digitaalne kirjaoskus on 21. sajandil sama, mis kirjaoskus 20. sajandil. Tuleks suhtumist muuta ja kõik oma lähedased, naabrid ja tuttavad aidata nii kaugele, et nad saaks tänapäevaselt välismaailmaga kontaktis olla.
70 ja 80 vahepealse vanusegrupi üle ma ei imesta. Minu vanemad ja ka ämm toimetavad arvutiga pidevalt. Isa muuhulgas ka väärtpaberitega ja on osanud oma pensionist ka deposiite ja midaiganes seal tekitada. Ämm aga küsis hiljuti nõu uue läptopi ostmiseks. Ärge arvake, et virtuaalmaailm ainult noorte või keskealiste pärusmaa on. See ei ole nii. Aga ühinen blogija arvamusega selles osas, et suure tõenäosusega on ka paljudel vanematel inimestel nooremad abilised. Siinkohal jääb teadmata kui paljud neist siis hääletavad selle kandidaadi poolt keda vanainimene ise õigeks peab ja kui paljude ID kaarti kasutatakse oma parima äranägemise järgi.
Okei, targutajad. Küsige nüüd oma 60+ (vana)vanemate käest, kes neist reformierakonda valis. Täiesti nõus, et vanad inimesed on veel täie mõistuse juures. Samas on selge, et ükski täie mõistusega inimene (ja veel piisavalt pika elukogemusega) reformierakonda ei vali. Olen kuulnud lugusid, kuidas valimiste ajaks korjati vanadekodudest id-kaardid kokku.
Kõigile neile, kes väidavad 60+ inimeste suurt arvutioskust, siis selgitage mulle ära, miks nad ei e-hääleta Keskerakonna või EKRE poolt, kuigi räägitakse “pensionärid valivad neid erakondi.” Seevastu Reformierakonna valijad on teadaolevalt noorepoolsed aga nendes vanusegruppides tuleb vähe e-hääli. Kui süsteemi tarkvara oleks avalik või auditeeritud, siis ma usuksin eakate inimeste tehnoloogiahuvi. Praegu on olukord, kus mustkunstnik tegi lavalt triki, mina ei saa seda läbipaistvaks nimetada ja siis tuleb kümmekond anonüümikud ja räägib kooris, kõik oligi täiesti usutav. Mina ei tunne ühtegi 60+ e-hääletajat aga ma tean selles vanuses inimest, kellele helistati ja sooviti tulla tema koju abistama e-hääletamisega. Kui selline helistamine ja abi pakkumine oli laialdane, siis näemegi seda tulemuses.
ütleksin niipalju, et enamus intelligentsemaid noori käib ikkagi paberile oma numbreid kirjutamas.
Mina tunnen kahte üle 60-st, oma äia ja ämma, kes e-hääletasid. Ei vajanud nad selleks meie, noorte, abi!
Kuulge, kui Keskerakond ise järjekindlalt ütleb inimestele, et e-hääletus on kahtlane värk, siis miks peaks nende pooldajatest pensionärid seda kasutama? EKRE puhul pole jälginud, kas nad räägivad sarnast juttu, kuid väidetavalt pidada neil olema rohkem valijaid maal, kus oletatavasti arvutioskus keskmisest madalam.
Minu ema näiteks valis (oma jutu järgi) seekord sotse, kuna nad talle maailmavaate poolest sobivad ja samuti käis üks kaalutavatest kandidaatidest ise ukse taga kampaaniat tegemas ja jättis ka lähedalt hea mulje. Kohalikel valimistel on ta varem ka Keskerakonda valinud, kuna antud inimene oli teadaolevalt tegus. On valinud ka Reformi, samuti lugupidamisest konkreetse isiku vastu. Need valikud ei ole inimestel kivisse raiutud. Teate isegi, et kõige suurem partei on meil sotsioloogilistel küsitlustel Konkreetse Eelistuseta Valijate Erakond (kuigi seda mainitakse pea alati ainult möödaminnes, kõige viimases järjekorras).
Ma olen muide põhimõtteliselt täiesti nõus, et kogu see e-valimiste värk võiks tõesti olla läbipaistvam ja et nii mõnigi kord aetakse kriitika tõrjumiseks loogiliselt mitte just kõige paremini klappivat juttu jne jne. Päris kindlasti on kitsaskohti ja väga tore, et te viitsite nendega tegeleda. On täiesti võimalik (pigem isegi üsna kindel), et nii mõnegi vanuri eest tõesti on hääletatud nende tegelikust valikust erinevalt. See aga siiski ei tähenda, et “mina ei tea ühtegi” argumentidega saaksite olematuks muuta ülejäänud vanemate inimeste e-valimistest osavõttu täiesti adekvaatsel kujul, ja et peate tegema maha neid, kes teile vastu räägivad.
Mina pean ka tõenäoliseks, et erakonna väike e-häälte arv tuleb sellest, et nad on rääkinud nende “ebaturvalisusest” aga mitte küsitluste uurijate juttu, justkui mõne erakonna valijad ei oskaks arvutit kasutada või neil pole seda(kasvõi tööl, raamatukogus, sugulase või tuttava juures). Mina olen hoopis mõelnud, et KE ja REF kasutavad seda e-valimiste teemat teadlikult üksteisega vastandumiseks, sest alati on veerand inimestest millegi vastu(J.F. Kennedy väide) ning mõlemad saavad konfliktiga pildile(tähelepanu). Käesolevad valimised võideti ka üksteisele vastandumisega(Rõivas – Savisaar).
Minu 70+ ema, isa, ämm ja äi e-hääletasid iseseisvalt juba mitmendat korda. Tean ka, et nende jaoks on KE ja RE välistatud valikud. Muideks nad elavad maal ja emal isal on net valguskaabliga talumajas. Ämm kasutab mingit netipulka. Skype, netipank, web, digifotod ei ole mingi probleem. Ehk ajad ja inimesed muutuvad.
Arvan, et KE tulistas e-hääletamise maha tegemisega endale jalga.
– – –
Vastan. KE oli e-valimiste üks ALGATAJA. Seda tehti Siim Kallase valitsuses 2002-3 aga seal oli klausel, et jõustuvad alles 2005 ja vahepeal opositsiooni jäädes muudeti meelt. Näiteks TV uudistes väitles Sven Mikser aseesimehena väga tõsiselt e-valimiste vastu.
Kas selles 60-ste ja vanemate rühmas oleks võimalik näha ka valijate eelistusi erakonna lõikes?
– – –
Vastan. Hääled on salajased, ei ole teada eelistust rohkem kui jaoskonna kaupa. Teoreetiliselt saab jaoskonna nimekirjast vaadata, et millised valijad olid e-hääletajad ja siis nende vanust/sugu isikukoodist vaadata aga mitte siduda erakonna tulemusega.
> Kõigile neile, kes väidavad 60+ inimeste suurt arvutioskust, siis selgitage mulle ära, miks nad ei e-hääleta Keskerakonna või EKRE poolt, kuigi räägitakse “pensionärid valivad neid erakondi.
Kuskohast üldse pärineb väide et 60+ inimesed üldse ei e-hääletanud Keskerakonda või EKRE-t? Sinu näiteks võetud 60+ vanusegrupp andis 16,2% kõikidest e-häältest. EKRE sai e-hääletusel 6,9%, Kesk 7,6% e-häältest, pane siia kõrvale veel sotside 16,9% ning selle pealt võiks pigem julgelt väita et mitte ükski 60+ inimene ei valinud Reformi (kuigi see ilmselt ei ole tõsi).
Vabandan ülalpool olnud arvutusvea pärast, 60+ vanusegrupp andis siiski 17,6% e-häältest. Pointi see ei muuda.
Tean suurt peotäit pensionäre, kes e-valisid. Põhjuseks nimetati soovi mitte jaoskonda minna ja olla valimiste päeval mujal (kodus näiteks). Miks tean? Sest aitasin neil tarkvara installida. Inimesed, kes oskavad pankadega asjatada ja uudiseid lugeda ja facebuukida ka, aga nad ei teadnud, et ka Estobuntuga saab e-valida. Ja ei teadnud kas nende arvuti on 32- või 64-bitine (juhend nõudis selle teadmist). Juhendis oli Estobuntu olemasolu maha vaikitud ja abitelefon ei olnud nendest bittidest mitte midagi kuulnud. Soovitati proovida ja anti lootust, et ehk vale versioon ei installeeru. Vot seike lugu. Need pensionärid on “teeme ära” installeerimistalgute “lapsed”.
– – –
Vastus natuke kõrvalisel teemal aga Linuxi kasutajaid oli 2068 ehk 1,14%. Valdav osa igasuguses vanuses hääletajaid kasutas Windowsi (92,62%).
Virgo, millel põhineb väide, et Reformi valijad on teadaolevalt nooremapoolsed?
Küsitlused näitavad reformi noori toetajaid. Näiteks Rein Toomla “Eesti erakonnad 2000-2010”
Pensionäride toetus üks keskmisi u 17%(LK 218) aga KE oli ligi 45%.
Õppurite toetus suurim u 36%(LK 219)
Töötavate valijate toetuselt teine KE järel u 23% (LK 217)
Lugupeetud (môningad) eelmised kommenteerijad! Olen 55- aastane, minu valdav tutvusringkond on 55-65, kes kõik on aktiivsed inimesed ja kasutasid e-hääletust, minu lapsed ja nende sõbrad samuti. Ja – oh, üllatust – enamus valis reformiste. Minu 83- aastane isa ja 76- aastane tädi, kellel oli raske jõuda kolkakülast valimisjaoskonda, tegi seda trotsides, sest tahtis valida reformi. Palun ärge arvake üheselt, et kõik, kes on “vanad”, reformi ju ei vali. Palun uskuge, et selised inimesed on päriselt olemas!
“Näiteks Rein Toomla “Eesti erakonnad 2000-2010″
Kas Pätsu ajast ei ole mõnda uuringut võtta, kõlaks veelgi fundamentaalsemalt?
Reformi kuvand ei ole juba ammu enam mingi uudne, moodne ja edasi pürgiv, pigem konservatiivne. Julgen oletada, et see on vaikselt ka valijate ja vanemate valijate pähe jõudnud.
– – –
Vastus. Jätsid kasutamata võimaluse leida uuemaid või teistsuguseid andmeid. Mulle hakkab juba vastu selline pealiskaudsus, et ametlikud numbrid ei meeldi ja küsitlused ei meeldi, sest mingi “mina olen maailma targim” suhtumine lööb välja.
reform ilma e hääletuseta võimul ei oleks
Virgo, ma pakun, et väide “Refromierakonna toetajad on teadupärast nooremapoolsed” , eriti siinses kontekstis on müüt.
Esimsed kiired googeldused ka kinnitavad seda.
Ehk, et, küsimus pole selles, justkui Reformi toetavad eakad enam, kui Keski, vaid, et eakate toetus mõlema puhul on nõnda, et kord üks kord teine, küll Keski kasuks.
Seega ei ole see mingi argument tõlgendamaks siin postituses välja toodud numbreid.
– – –
Vastus. Järjekordselt ei ole ühtegi allikat toodud. Mina tõin välja 3 kategooriat, milles olevad inimesed peavad olema noored(suurim osa õppijaid), üsna noored(töötavad) ega saa olla vanad(vähe pensionäre). See on TROLLIDE loogika, et tõesta aina oma väiteid, sest minu(trolli) väidetele pole vaja fakte kinnituseks tuua.
Virgo!
Võtkem e-valimisi eelarvamustevabalt.
Ja püüdke eristada valimisseaduse auke pahatahtlikkusest.
Vaieldamatult on e-valimised tervikuna progress: teha e-hääletamisega valimiste läbiviimine lihtsaks ja atraktiivseks, hääletamine turvaliseks ning kokkuvõtete tegemine operatiivseks. E-valimiste algeesmärk noortes huvitekitamine. Kas see õnnestus või mitte, olgu lugeja otsustada. Minu arvates vist mitte, sest valimistulemuse otsustavad siiski keskealisted ja eakae hääletamine (vaadakem hääletusaktiivsust).
Nõustugem, et “masinavärk” ei tööta tõrgeteta. Seepärast on otstarbekas tõrgete põhjused leida ja need kõrvaldada.
Aga seepärast pole veel “masin” süüdi, kui mõni tema “vidin” tõrgub.
Tulgem tagasi valimisseaduse juurde.
Hääletussedelitega hääletamisel on põhiprobleemideks jäänud ikka samaks: kas rikutakse seadusesse sisse kirjutatud protseduure või rikutakse tahtlikult hääletussedelid. Vaevalt, et selles osas erilisi muudatusi seaduseparandused aitavad.
Küll annab e-hääletamise osa oluliselt “töökindlamaks” teha.
Nimetan mõned (protseduuride järjekorras):
1) e-hääletamist lubada ühelt IP- ja mob-ID vaid üks kord. (Välja arvatud eelnevalt registreeritud valimiskomisjoni arvutid hääletusjaoskonnas);
2) e-hääletuse hetkel moodustunud krüpteeritud logifailid laekuvad Vabariigi Valimiskomisjonile ja sõltumatule eksperdile (loe: Riigikohtus asetsev “pitseeritud” server);
3) hääletajale annab “kviitungi” Riigikohtu serveri automaatvastaja;
4) e-häälte muutmise peab tühistama, sest see on vastuolus Põhiseaduse valimiste ühetaolisuse põhimõtetega.
Ja olekski kõik valimisseaduse hääletamisprotseduuride kohta.
Kuidas menetleda kaebusi?
Selles osas on protseduurid olemas, neid tuleb vaid täita.
Kuna Riigikohus on kaebuste klaarimise viimane tase, siis avatakse Riigikohtu pitseeritud serveri andmepank ja otsustamine ei peaks olema enam keeruline; ka võltsimiste osas.
Muide, Riigikohtu serveri juurde Vabariigi Valimiskomisjonil asja ei peaks olema, sellega tegelevad sõltumatud eksperdid.
– – –
Vastus. Me ei saa võrrelda paberil ja arvutis hääletamist. Esiteks ei suuda inimene oma meeltega tajuda elektrone ehk seda, mis arvuti sees liigub. Teiseks peame elektroonilisel hääletusel usaldama igasuguseid vahendajaid(tarkvara, mis loob hääle, salastab ja loeb selle). Kolmandaks ei saa selle kõige eelneva juures eirata kasutusjuhendit(Riigikogu valimise seadust), mis annab selgelt ette tegevuste aja ja järjekorra.
Huh, lihtne küsimus on aetud keeruliseks.
Ma kirjutan siis pikalt lahti.
Teema algas sinu väitest, et “Seevastu Reformierakonna valijad on teadaolevalt noorepoolsed aga nendes vanusegruppides tuleb vähe e-hääli.”.
Selline väide ei põhine sisuliselt mitte millelgi, sisuline väide põhineb umbes järgmisel asjal uuringufirma X või Statistikaameti vms andmed näitavad, et viimase 10 aasta valijaeelistused vanusegruppide lõikes on…
Seetõttu ma küsisin täpsustava küsimuse, et millel põhineb sinu väide Reformierakonna teadaolevalt nooremapoolsete valijate kohta.
Sellele tõid sa vastuseks kokkuvõtte aastatest 2000-2010, ehk siis algusega 15 ja lõpuga 5 aastat tagasi. See on väga pikk aeg ja see ei ole väga värske aeg. Selle sisse on mahtund tohutult paju ja erineva ilmega sündmusi, nii Lihula kui Pronksmehe teisaldamine ja mitme erakonna kadumine pildilt. Selle aja sisse mahub nii Siim Kallase kui Andrus Ansipi Reformierakond. Nii värskete ideedega kui ka stagneeruma hakanud konservatiivseks muutunud Reformierakond.
Kui 2003 RK valimistel sai Reformierakond veel 17,7% häältest, siis 2007 sai ta juba 27,8% häältest ja edasi on ta umbes sellel lainel ka püsunud. Tähendab see aga seda, et alguspäevade kitsamast majandus- ja nooremate inimeste parteist oli saanud laiapõhjaline rahvapartei. 30% lähedane toetus aga on täiesti selgelt laiapõhjaline toetust, sellist toetust ei naudi üksi kitsa siht- või vanusegrupi partei.
Sellega peaks sa nõustuma, kuna sa peaks tundma lähemalt teise laiapõhjalise rahvapartei – Keskerakonna sisu.
Järgmises vastuses, rõõmustasid sa, et ma ei toonud allikaid ja nimetasid mind trolliks. Ei toonud jah allikaid, kuna need olid sama pealiskaudsed, kui sinu poolt toodu, ainult, et värskemad ja lisaks arvasin ma, et me lahkame siin sinu püstitatud teemat. Lingid ise olid aga need: delfi.ee/news/paevauudised/eesti/reformierakonna-toetus-eakate-seas-uletas-keskerakonna-oma?id=32824437 ja see (jutt, et Kesk tõusis taas, Ref 26%) delfi.ee/news/paevauudised/eesti/vanemaealiste-seas-on-keskerakond-taas-populaarseim-partei?id=64762974
Suvalised esimesed lingid, mis ei näita, et hoopis Reformierakond on vanainimeste partei, vaid ajsad ei ole nii mustvalged, nagu sa väita püüad ja tegelik analüüs vajaks selliste asjadega arvestamist.
Mida suurem on Reformi toetus üldse, ja see on viimastel aastatel suur, seda rohkem ta saab e-hääli ka vanematelt inimestelt.
Edasi, noorematelt ei tule siinse graafiku järgi sugugi vähe hääli, lihtsalt sina surasid esimesse graafikusse kokku kõik inimesed 60+. Mul on selle peale küsimus, et kas sa pole oma elus näinud 60-aastast inimest? Sellises vanuses inimesed töötavad ülikoolides proffessoritena, on riikide presidendid, juhivad börsifirmasid, käivad Tartu maratonidel ja joovad õlut. Vanadusdementsus algab kuskil ülevalpool, kahjuks mul pole andmeid, kust maalt sellest teemast juba tavapärases võtmes juttu tulema hakata võiks.
Suur viga su analüüsis on see, et sul on analüüsiks, mis vajab mitut sisendit, kasutada vaid üks (e-hääletus) ja sellele on üles ehitatud kogu su “teooria”.
Lisaks oleks vaja tavahääletuse jaotust ja eelistatud valimisviiside jaotust vanusegrupiti. Vähemalt.
Ja parem mitte toetuse uuring, vaid valijate uuring.
Pikemalt ei viitsi hetkel, kuna eesmärk oli vaid tähelepanu juhtida, et 60+ on sügavalt ja Reformi vaid noortelt häälte saamise võime on ekslikud arvamused.
Aga muidu oled tubli – üks vähestest, kes selle asjaga tegeleb, lihtsalt järelduste tegemisega võiksid rohkem vaeva näha ja andmeid nõuda. Või vähemalt vähem pretensioonikaid pealkirju oma pooliklahendustele, mida nõrganärvilised edasi jagavad, panna.
– – –
Vastus. Mina kirjutasin faktidest ehk e-häälte andjate arvudest aga tuled siia vehkima küsitlustega, justkui numbrid peaksid olema normaalsed ja tõesed. Ühe asja panid õigesti: Reformierakond hakkas võitma 2007. ja siis olid esmakordselt e-valimised parlamenti. Pean ütlema, et tunned tähti aga lugeda ei taha, sest süüdistad jätkuvalt mind esimese tabeli jaotuse pärast aga nagu kirjutasin, siis see tuli Vabariigi Valimiskomisjoni jaotusest. Kusagil on trollivabrik aktiviseerunud, kes väidab “minu 76 aastane isa ja ema e-valisid” ja siis loeb veel paar ülivana inimest, keda tema teab e-valijatena. Lisaks on hakanud toimuma isiklikud rünnakud. Teema või statistika kohta ei räägita, vaid rünnatakse autorit öeldes, et erakondlane(tegelikult juba 6 aastat ja 2 kuud parteitu) ja viidatakse tellimusartiklile 2008. aastast. Kaur Kenderi kohtuniku trollid murdsid aga ma olen interneti jälkustega juba karastunud ning minu seljataga on Riigikogu valimise seadus. Äkki isegi võimalus reformitrollidele tööta jätta.
Rahu, rahu nüüd. Võtame aeglaselt ja uuesti ja punkthaaval su viimases vastuses esitatu.
* Õige, kirjutasid faktidest. Seda, et 60+ grupeering tuli VVK poolt sa alul ei lisanud ja vabandan, et ma nüüd ei märganud, et oled lisanud vastava komentaari. Alul lisasid aga omapoolse tõlgenduse: “Minu arvates on see märk ja tõend sellest, et vanemaid inimesi abistavad nende nooremad pereliikmed või nende eest hääletab keegi teine.” Seda viimast – keegi hääletab nende eest, viitega sinule – jagavad nüüd ajaleht Pealinn ja Tallinna TV.
* Mina ei tulnud küsitlustega vehkima, küsitluste andmed (Rein Toomla “Eesti erakonnad 2000-2010″) tõid sa ise näiteks
* Edasine on juba minusse mitte puutuv ja arusaamatu jutt
– – –
Vastus. Algses postituses enne graafikut oli lause, mis sellele 60+ grupi tulekule VVK-st viitas(oleks võinud olla selgem, nagu näha). “Korraldajad on varem kasutanud ringdiagrammi, mina tegin selle tulpadesse ja nii on vanemate eriti suur osalus eriti selgelt nähtav.”
* e-valijate küsitlejad on tõestanud, et mingi(väike) osa inimestest ei olnud hääletamise hetkel üksi. See oli 2006. aasta paiku toimunud ettekandes. Võimalik, et on hilisemaid andmeid aga ma pole neid otsinud. Uurija väide(arvan, et oli Mihkel Solvak) oli, et inimesed ütlesid, et ma ei olnud üksi, kuigi võiks eeldada, et nad teavad selle taunimisväärsust ja salgavad maha.
Millega seletada, et kui liita teises tabelis kokku kõik vanuserühmad üle 60, siis saadud summa ei võrdu esimese tabeli üle 60 arvuga?
– – –
Vastus. Nägite teise tabeli numbreid valesti või provotseerite. Kontrollisin nüüd käsitsi üle ja sain tulemuse 31092 ka teise tabeli 60+ vanuselistele ehk tabelid on võrdsed.
Tõesti kummaline suhtumine, et need kes on 60-ne aastased, need unustavad hetkega kuidas arvutit kasutada:-) Õpetajad, arstid, insenerid, ametnikud, kes igapäevases töös kasutavad arvutit ei ole ilmselt peale 60-seks saamist enam võimelised oma tööd tegema, sest nad enam ei oska arvutit kasutada…. 20 aastat on arvuteid aktiivselt kasutatud, seega tuleb järjest juurde vanemaealisi inimesi, kelle jaoks arvuti kasutamine on iseenesest mõistetav.
Vahest on asi pigem selles, et e-valijate hulgas on hoopis muudest rahvustest inimesi oluliselt vähem kui pabervalijate hulgas? Enne valimisi tehtud ühe küsitluse järgi oli KE toetajaid eestlaste hulgas alla 10% tunduvalt, tolle küsitlusega on e-häälte jaotus ilmselt paremas korrelatsioonis. On ehk selle e-valijate statistika andmestikus ka rahvuse järgi võimalik eristada eri vanusegruppe?
– – –
Vastus. Valijate rahvus ei ole teada, teame vaid nende kodakondsuse omamist.
Läheb segamini põhjus ja tagajärg!! E valimised ei ole seaduslikud ja jutul lõpp. Miks seadusetut olukorda ei tühistata??????
“eesti!”
Vahepealse ajaga leidsin ka andmed hääletuse kiiruse kohta. Graafiku lisan mõne uue postituse juurde. Selle sisu on selline, et e-valimiseks kulus ca 175 sekundit ehk 3 minutit inimestel vanuses 18 kuni 32 ja siis hakkas see langema. Oleks ju loogilisem, et vanematel inimestel läheb rohkem aega, sest nägemine pole enam nii terav ja lugemisele läheb kauem aega ning käsi on tönts. Tegelikult olid kõik tsaar Nikolai II ajal sündinud ehk Eesti Wabariigist vanemad inimesed 1 minutiga hääletajad. Tõsi, neid oli vähe ja nii tuli keskmine väike. See siis ei selgita, kuidas oli Eesti kiireim e-valija just kõige vanem ehk 104-aastane naine, kellel kulus alla 35 sekundi. See on selgitatav just “abistamisega.”