Artikkel: Koolilaste varivalimised
Kas uus leiutis Keskerakonna valimisedu vähendamiseks?
Esmaspäevast, 5. oktoobrist kuni 8. oktoobrini korraldab Eesti Noorteühenduste Liit Tallinna ja Tartu koolides üle 14-aastastele õpilastele valimiste simulatsiooni – tegelike volikogudesse kandideerijatega. Tegemist on Soomest pärineva ideega, kus õpilased saavad avaldada oma poolehoidu poliitilistele liikumistele. Projekti „Varivalimised” läbiviimiseks kulub 431 924 krooni.
Varivalimistel imiteeritakse valimiste protsessi alates õpilaspileti esitaja registreerimisest valijate nimekirja, kardinaga hääletuskabiinist, hääletussedelitele templi panekust kuni pitseeritud valimiskastini välja.
Tulemused selguvad Vabariigi Valimiskomisjoni abil saadud tarkvaraga 9. oktoobriks lausa kandidaaditäpsusega. See tegevus käib päris-valimiste e-hääletuse ajal ja kolm päeva enne tegelike valimiste eelhääletust. Võib vaid ette kujutada meedia huvi koolilaste varivalimistel võitjateks tulnute ja kaotajateks jäänute vastu. Ilmselt see ongi projekti eesmärk: ekslikuks osutuda võivate küsitlusfirmade asemel kallutada inimeste valimiseelistusi koolilaste sümpaatiate alusel.
2002. aasta oktoobris avalikustas BNS valimiste päeva lõunal ukseläve-küsitluse tulemused Keskerakonna ülekaalukast võidust kohalikel valimistel Tallinnas. Tegelikult oli võit ülinapp, sest inimeste eelistust oli mõjutatud. Toetajad kuulsid võidust ja jätsid minemata, vastased aga mobiliseerusid. Järgmisteks valimisteks selline küsitlustulemuste avaldamine keelustati.
Varivalimiste avalike suhete juht Meelika Jürisaar ei suutnud põhjendada varivalimiste korraldamist ja tulemuste avaldamist enne 18. oktoobri päris-valimiste toimumist.
Siiani on Vikerraadio (Lauri Hussari isikus) eraldanud varivalimiste kajastamiseks aega keskpäevases „Uudis+” saates 9. septembril 14:27 minutit projektijuht Robert Langile Tallinna kooliõpilaste varivalimistest distantseerumise kritiseerimiseks, vaid 8:47 minutit Tallinna abilinnapeale Kaia Jäppinenile linna seisukoha esitamiseks ja 5. oktoobril valimiste käivitumisest Tallinnas Rahvusraamatukogu juures veel 12:04 minutit. Tund eetriaega saadi ka Raadio 2-es Urmas Vaino ja Reimo Sildvee saates “Ülekuulamine”. Mõlemad kanalid on avalik-õiguslikud ja töötavad maksumaksja raha eest.
Projekti „Varivalimised” läbiviimiseks kulub 431 924 krooni ja selleks on raha andnud Kodanikuühiskonna Sihtkapital (rahastas ka „Minu Eesti” mõttetalguid), Tartu linn, SA Archimedes, MTÜ Avatud Vabariik (noorpoliitik Jevgeni Krištafovitš), Eesti Euroopa Liikumine, Tallinna Spordi- ja Noorsooamet ning MTÜ Tegusad Eesti Noored.
Artikkel ilmus 7. oktoober 2009 Kesknädal http://www.kesknadal.ee/g2/uudised?id=13350