Eesti edu mälestussammas
Järgmisel esmaspäeval, 22. juunil avatakse Tallinnas Vabaduse väljaku ääres Harjumäe nõlval asuv Vabadussõja sammas.
Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liikme Rainer Sternfeldi kavandatud, IRL-i liikme ja sihtasutuse Vabaduse Monument juhi Aivar Reiviku ehitatud, IRL-i kaitseministri Jaak Aaviksoo tellitud betoonist ja klaasist monumendi püstitamist saatsid vastuolud. Suurt klaasist risti sisaldav töö tunnistati võitjaks vahetult pärast 2007. aasta aprillis Tõnismäelt ühe teise monumendi teisaldamist. Tegelikult on Tõnismäe Pronksmehe kunagisest asukohast võimalik näha raagus puude korral seda uut sammast. Liikuda tuleks vaid 30 meetrit Kaarli kirikule ja trollipeatusele lähemale.
Käesolevaks ajaks vähemusvalitsuseks muutunud Andrus Ansipi valitsusel on vaieldamatult kõige suurem sammaste-alane kompetents. Alates 2008. a. I kvartalist majanduse kasvuga negatiivsel poolel olnud riigi majandusministriks on IRL-i kuuluv Juhan Parts, kes peaministrina lasi punase kraana abil eemaldada 2. septembril 2004 Lihula ausamba. IRL-i kuuluv kaitseminister Jaak Aaviksoo korraldas 27. aprillil 2007 Tõnismäelt teise samba – Pronkssõduri – eemaldamise. Tänu IRL-i kuuluvatele Vabadussõja samba autorile, selle ehitamise juhile ja tellijale saame lõpuks jäädvustatud ka Vabadussõjas surnud 3588 inimest. Samba õnnistavad sisse erinevate kirikute juhid, president peab kõne, langenute nimesid näidatakse bastioni müüridele, toimuvast teeb ülekande ETV. Vabadussõja ajaloost, Vabadussamba autorite nägemusest ja samba valmimisloost kirjutavad samba autorid Rainer Sternfeldt ja Andri Laidre koos ajaloolase Lauri Vahtrega (IRL) ka raamatu.
Tänu kunagisele tragile Kesklinna vanemale ja siiani IRL-i kuuluvale regionaalminister Siim-Valmar Kiislerile sai 2002. aastal Tallinnas Toompeale püstitatud 2-miljoniline välitualett. Iga selle meeter kõrgusse maksis miljoni. Praegu valmiva Vabadussõja samba 17-meetrise betoonist aluse ja 6,5 meetri kõrguse klaasristi hinnaks kujuneb kokku vähemalt 109 miljonit krooni ehk 4 miljonit ja 638 297 krooni ühe kõrguse meetri eest.
Eesti iseseisvuse taastamisest saab augustis täis 18 aastat. Ometigi on eestlaste arv 1991.-2008. a. negatiivse iibe tõttu vähenenud 40 497 inimese võrra. Siin pole ka arvestatud välismaale kolinuid, vaid sündide-surmade suhet. Tuleks küsida, miks on Eesti Vabariik mõjunud eesti rahvale 11 korda surmavamalt kui Vabadussõja lahingud. Ilmselt on vastuseks võimulolnud parempoolsed parteid, ennekõike Isamaa-nimelised. Nende 40 497 kaotatud eestlase mälestuseks ei ole kusagil füüsilist risti, veel vähem sammast. Kuid neile igaühele on internetis virtuaalne mälestusrist aadressil www.isamaa.com, et meeles pidada parempoolsete valitsuste ohvreid.
Mina olin ka üks umbes 12 000 inimesest, kes toetas Vabadussõja võidusamba ehitamist rahaliselt. Vähemalt on lohutav teada, et 2009. aasta võidupüha järel saan viia sinna leinapärja kirjaga “Siia matsid IRL, Reformierakond ja SDE Eesti edu”. Tahtsime Harjumäe nõlvale Võidusammast, aga välja tuli Eesti edu mahamatmist tähistav ristisammas. Palju tänu, IRL!
VIRGO KRUVE, MTÜ Eesti Tegijad juhatuse liige
[fotoallkiri] : Vabadussõja võidusammas 14. juuni 2009 seisuga, veel sissepakitult. Foto Tiit Maksim
Artikkel ilmus 17. juuni 2009 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=12755
Täpsustus: Rainer esineb meedias ka t tähega lõpus aga õige nimi on siiski Rainer Sternfeld. Lisada foto sambast