Ilvese PR-kampaania agent Kristjani summutamiseks
Riigikogus läks käiku uus seaduseelnõu (üks algataja Urmas Reinsalu), mis peaks konservatiividele ehk valgetele parteidele looma eeliseid Vabariigi Presidendi valimisel valijameeste kogus. Kuigi eelnevalt peab Riigikogu vähemalt kolme katsega proovima presidenti valida, tunduvad Reformierakonna ja IRL-i strateegid teadvat, et ka 2011. märtsis valitav parlament ei saa sellega hakkama. Nii proovitaksegi saada ülekaalu, muutes mängureegleid tulevases võimalikus valijameeste kogus (see on Riigikogu + umbes 266 omavalitsuste esindajat).
See on pseudoteema, et rohkem kui aasta varem hakatakse presidendivalimistest rääkima. Perekond Ilveste viimase aja suurem kajastamine meedias on minu arvates seotud hoopis sellega, et ilmus raamat presidendi juures töötava Kristjani, vabandust, agent Toomas S. kohta.
Ülipositiivne meediakajastus Ilveste ümber
Mida siis on viimasel ajal Ilveste kohta räägitud? Esimene suurem sündmus oli presidendi senitundmatu tütre kohta käiv lugu, et vist ähvardati internetis. Aga kuidas see mõjus teisele poole ookeani, on siiani jäänud selgusetuks.
Seejärel paisati meediasse poeg Luukas, kes rääkis 27. mail umbes 25 minutit ETV-s Treufeldtile (üks väheseid mõtlevaid ajakirjanikke sealses seltskonnas) oma eluaastatest.
Veel enne olid Evelinil talgud UNICEF-iga. Sellesse aega jäid kindlasti ka välisvisiidid ning nende kajastused.
Tõin lihtsalt esimesena meenuvad kolm näidet, kuidas käib ühe raamatuna esitatud teema tahaplaanile surumine. Seejuures ei ole agendiks olemises midagi halba. Isegi tänapäeval käib meie seas ringi sadu ja tuhandeid inimesi, kes lisatööna nuhivad kaasinimeste järel ja kirjutavad siis Tallinna Toompuiesteele, kaitsepolitseisse aruandeid. Selles pole midagi demokraatiat õõnestavat, agendid on iga lääneliku valitsuskultuuri osa. Üsna vähesed neist aga jõuavad võimule nii lähedale. Ilmselt ei saa Kristjanit taanduma sundida, ja nii leitaksegi muid vahendeid.
Urmas Reinsalu (IRL) lubadused õhku täis
Kui tulla Urmas Reinsaluga seostatud ettepaneku juurde, siis meenutuseks olgu öeldud, et 2006. juulis ja augustis peeti kolm Riigikogu istungit presidendi valimiseks. Kui valimine ebaõnnestus, siis septembris kogunesid valijamehed Estoniasse. Neid oli seal 360 ringis või enamgi. Seega on Tallinna 10 häält sellest umbes 2,7 protsenti. Seega üsna tilluke, vea piiresse jääv suurus. Selle vähendamiseks eraldi seaduse tegemine on asendusteema – näiteks IRL-i lubatud 50 000 töökoha kadumise fakti peitmiseks. Lubas ju IRL möödunud juunis luua 50 tuhat töökohta, kuid läks vastupidi, saime tööpuuduse tõusu 10 protsendilt 20 protsendile.
Lisaks võiks Urmas Reinsalu hoopis algatada presidendi otsevalimise rahva poolt, nagu ta lubas 2004. suvel Mustamäel 9-korruselise maja kõrgusel plakatil tookordse Res Publica liikmena: plakatil lubab Reinsalu, et juba 2006. aastal valib presidendi rahvas.
Tal oli seal veel teisigi õhku täis lubadusi: 2005 – koolid korda. 2007 – üleminek eurole.
Millegipärast kleepis ta endale ka sildi „2003 – vanemahüvitis”, mis oli, kui ausaks jääda, algselt siiski Mõõdukate idee.
VIRGO KRUVE
blogist 3.06
[fototekst] TÜHJAD LUBADUSED: 2004. aastal lubas Urmas Reinsalu hiiglaslikul plakatil, et juba 2006. aastal valib presidendi rahvas. Hea rahvas, kas Sa said endale 2006. aastal presidenti valida?
Artikkel ilmust 9.06.2010 ajalehes Kesknädal:
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=14874