Meedia kajastab korruptsiooni valikuliselt
Soomes algas 1. detsembril oravajahi hooaeg. Meie „oravajaht” on veidi omapärasem – prokuratuur esitas korruptsiooniga seoses süüdistused kahele valitsusliidu juhtpartei esindajast omavalitsusjuhile. Korruptsioonisüüdistused said reformierakondlasest Rakvere linnapea Andres Jaadla ning endine IRL-i liige, nüüd samuti reformierakondlane Jõhvi vallavanem Tauno Võhmar.
8. detsembril sai Rakvere linnapea Andres Jaadla Viru ringkonnaprokuratuurilt süüdistuse korruptsioonivastase seaduse toimingupiirangu teadlikus rikkumises, ja seda suures ulatuses. Kaheksa aastat Reformierakonda kuulunud Jaadlale pandi süüks, et ta oli 2007. aastal linna viie heakorra-riigihanke võitnud firmade omanike seas ja samal ajal tulemust otsustanud linnapea. Tal oli ametnikuna võimalik mõjutada oma osalusega firmade tulu. Ise seostab ta süüdistusi lähenevate valimistega ja väidab, et paremaid riigihanke-pakkumisi ei olnud.
Neljapäeval sai Jõhvi spordihalli ehituse riigihanke teostamise nõuete rikkumise süüdistuse alates augustist Reformierakonda kuuluv Jõhvi vallavanem Tauno Võhmar. Ta pole varem Riigikogu valimistel kandideerinud, aga seostab samamoodi just sellega prokuratuuri süüdistust ehitusel lisatööde hanke tegemata jätmises.
Leige meediakajastus
Mõlemad seekordsedki Reformi-korruptsiooni süüdistused on sarnased varasemate omataolistega: leige kajastamine meedias ja n-ö seostus lähenevate valimistega. Rahvusringhääling ei maini oma uudisteportaalis kummagi rahvaesindaja erakondlikku kuuluvust. „Aktuaalse Kaamera” teleuudised rääkisid 8. detsembril Jaadlast täpselt 41 sekundit kolmanda uudisena ja Tauno Võhmarist 9. detsembril kell 21.16 täpselt 2 minutit.
Jaadla ja Võhmari süüdistuse saamisloo leiab ühe või paari sõnumiga kõigist lehtedest, kuid kümnete teiste uudiste seas jäävad nad märkamatuks. Kui kolmapäeval saime teate, siis juba reedeks oli asi unustatud – kõik rääkisid-kirjutasid lumetormist. Isegi päästjate protestipikett unustati. Laupäeval teatas IRL seoses valimistega, et soovivad kapomeeste pädevust korruptsiooni uurimisel kuuelt suuremalt linnalt laiendada ka kõigile teistele omavalitsustele.
Korruptsioon kui poliitilise võitluse relv Keski vastu
Kui 2008. aasta oktoobris vahistati Pärnu linnapea ja abilinnapea, nägime võimsat „Aktuaalse Kaamera” esilugu, kusjuures sõna anti vaid süüdistajatele prokuratuurist ning ajalehed kajastasid süüdistatavate erakondlikku kuuluvust juba pealkirjas. 2010. aasta märtsis kukkus telekaamerate ees lavastatud ja jõustruktuuride korraldatud poliitiline protsess kokku ning riigil tuli hüvitada 165 600 krooni ühe süüdistatava õigusabikulude katteks.
Eile, 14. detsembril tuli Tallinna ringkonnakohtu õigeksmõistev otsus nn Viisitamme protsessis. Tuletan meelde, et selle loo puhul jäi kohtus algselt inkrimineeritud korruptsiooni süüdistusest alles vaid ametialase informatsiooni avalikustamine seoses ühe riigihankega.
Oleksin üllatunud, kui see õigeksmõistev otsus leiaks era- või avalik-õiguslikus meedias kajastamist, rääkimata peauudiseks jõudmisest, sest sõna „korruptsioon” on muudetud poliitilise võitluse vahendiks, eriti Keskerakonna vastu. Sellest ka Andres Jaadla ja Tauno Võhmari juhtumi pigem kaastundlik kajastamine avalik-õiguslikus ja erameedias, sest nad olid „õigest” erakonnast, kus korruptsiooni otsida ei ole hea toon.
Pilt:
Tauno Võhmar sai esimest korda Jõhvi vallavolikogusse 2002. aastal Res Publica nimekirjas. Mullu kandideeris ta valimisliidus „Jõhvi Heaks” ja sai 1202 häält. Hiljuti astus Reformierakonda.
Artikkel ilmus ajalehes Kesknädal 15. detsember 2010
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=15948