Miks on nafta hind tõusnud?
Toornafta hind on võrreldes aasta algusega tõusnud 30 protsenti ja jõudis eelmisel neljapäeval 53 dollarini barreli (139 liitrit) eest. Sellist hinda makstakse börsil alles kuu aja pärast üle antava toornafta eest ning see on kõrgeim hind alates 1980. aastast.
Kõrge kütuse hind võib põhjustada inflatsiooni, piirata majanduskasvu ja on valijate seas ebapopulaarne. Suurtootjad Saudi Araabia ja Kuveit sooviksid hindade alandamiseks toodangut suurendada, kuid näiteks Venezuela on suurtarbijate (USA) soosimise vastu.
Kasvanud nõudlus
Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) hinnangul on globaalne majanduskasv süüdi viimase 24 aasta kõrgeimas nõudluses. Tööstusriikides oli tarbimine oodatust suurem ja kiiresti kasvava majandusega Hiinas tarbitakse 20 protsenti rohkem kui mullu. Tootjamaadest on ainult Saudi Araabial veel tootmise tõstmiseks varu.
Väiksed varud
Naftat töötlevad firmad on püüdnud suurendada efektiivsust ja seepärast hoidnud laovarusid väikestena. See ei võimalda aga ära hoida turu kõikumisi, kui peaks toimuma häireid varustamisel. Lähis-Ida vägivald, etnilised pinged Nigeerias või Venezuela streigid ei oleks siis nafta hinda tõstnud.
OPECi strateegia
Kartelli liikmesriigid annavad umbes poole toornafta ekspordist. Soovides saada maksimaalset tulu, on nad hoidnud toodangu mahu muutumatuna, et ennetada hindade alanemist. Rahvusvahelised firmad on siiani kasutanud madalama hinnaga perioode varude soetamiseks, kuid ekspertide eksimused tarbimise ennustamisel ei lase seda nüüd teha.
Spekulandid
Väikesed naftavarud ja OPECi tegevusetus mängivad kiire hinnatõusuga kaasneva kasumi spekulantide kätte. Tootmine on viidud maksimumini ja hinda mõjutavad teised tegurid kui tavapärane nõudmine ja pakkumine. Riskimaandusfondid ja spekulandid on oma tegevusega suurendanud turgude peataolekut.
Poliitilised pinged
Suurimad tarbijad sõltuvad Lähis-Idas toodetud naftast. Iraagis toimunud rünnakud naftajuhtmetele ja naftatöötlemistehastele on ekspordi muutnud pea olematuks. Riigi tulevikuväljavaated on samuti kriitilised. Saudi Araabias on al-Qaeda rünnanud välismaalastest naftatöölisi. Esmaspäeval algas naftatööliste streik Nigeerias, Venezuelas tõsteti samal päeval kaevandamise tasusid 20 korda ja Norras ähvardatakse streikima hakata. Endiselt on segane Venemaal Jukose ümber toimuv. Firma annab 20 protsenti päevatoodangust.
Ajaloo kõrgeima toornafta hinnarekordini on veel aega. 1979. aasta Iraani islamirevolutsiooni ajal oleks nafta inflatsiooni arvestades maksnud umbes 80 dollarit barrelist.
Artikkel ilmus ajalehes Kesknädal 13. oktoober 2004
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=4526