Mustamäe ühiselamud petiste käes
Intervjuu Mustamäe linnaosa vanema Voldemar Trummiga 31. oktoobril linnavalitsuse erakorralisel istungil, kus keskfraktsiooni ettepanekul arutati Mustamäe ühiselamute olukorda.
Mida linnavalitsuse komisjon uurima hakkab?
Komisjoni ülesanne oli kõigepealt teha analüüs praegusele olu-korrale. Selgitada välja, palju hätta sattunud inimesi on. Täna arutasime läbi laekunud materjalid, võtsime vastu otsuse. Homme kohtume ühiselamute nn praeguse notariaalse lepingu omanikuga. Ei taha teda omanikuks nimetadagi, sest mul lihtsalt ajab vastu. Arvan, et kogu tehing on ebaseaduslik.
2000. aasta lõpus olid ühiselamud juba eraomandis, aga selle aasta 20. märtsil tegi linnaosa valitsus linnavõimudele ettepaneku lasta üüripindade elanikel oma pinnad erastada.
Jah, viia välja erastamisele mittekuuluvate hoonete nimekirjast.
Teadmata, et müügitehing oli juba toimunud?
Teadmata jah.
Kas siit võib järeldada, et võimuliidu piires …
Hooned ei olnud sel ajal müüdud.
Kas on olukord, kus üks osapool ei tea, mida teine teeb?
Võib öelda küll. Arvan, et probleem on ikkagi seadusandluses. Puhtalt. Ei ole võimalik maha müüa omavalitsuse territooriumil inimesi täis elamut, nii et omavalitsus mitte midagi ei tea.
Kas on võimalik sarnaste sündmuste kordumine mujal Tallinnas?
On. Paeti sõnul Männikul toimub täpselt sama protsess.
Kas te näete mingit lahendust?
Lahendus on. Olen kindlalt seisukohal, et tehing tuleb tagasi pöörata. Kui ta on seaduslik, siis tuleks pöörata nii, et ühiselamud tuleksid kas või sama raha eest linnaosale, kes hakkaks neid haldama.
Millised on lepingu tühistamise võimalused?
Lepingus on koht, millega müüdi hoone pool mõttelist osa OÜ-le Fennovara. Teine pool peaks dokumentide järgi kuuluma linnale. Kuidas võis müüa hoone mõttelist osa, ilma et notar oleks küsinud ostueesõiguse kasutamist linna poolt? Sellist ettepanekut linnale pole tehtud, tähendab, tehing on ebaseaduslik. Ja kui materiaalses kohtuasjas üks tehing on ebaseaduslik, siis on kogu ostu-müügileping ebaseaduslik. Sellest on informeeritud ka Riigikontrolli.
Kas teie arvates kujuneb volikogu keskfraktsiooni algatatud istung kasulikuks?
See on väga vajalik ja päevakohane. Muidu ütleksin, et oleme nagu Don Quijoted, kes jooksid ja vehkisid kätega, ega saavutanud midagi.
Fennovara soovis üüriliste väljatõstmist 1. novembriks.
Oli, see on isegi paberil. Juhatuse esimees Poskatshov informeeris kõiki kodanikke. Selline paber …
Kas Eestis käib paberimajandus endiselt vene keeles?
Fennovaraga küll. Ta ei valda eesti keelt.
Aga meil on ju asjaajamise seadus ja keeleseadus.
On küll. Nende ühiselamute müügiga rikutakse igasuguseid seadusi.
Siiri Oviir tegi linnapea Tõnis Paltsile arupärimise, kus pakkus linnale ühe võimalusena osta elamute omanikult OÜ-lt Fennovara munitsipaal- või sotsiaalkorteritele sarnast teenust?
Arvan, et Fennovaral tuleb veel väga palju õppida, et teenust osutada. Ega ta praegu ka midagi ei osuta, ta on selle ise sisse ostnud. Ta on kinnisvarafirma, kes lihtsalt ostab kinnisvara ja ajab äri.
Milline oleks tänase istungi parim tulemus?
Linnavolikogus töötab neljandik Riigikogu liikmetest. Arvan, et nad viivad selle sõnumi Riigikokku ja seal vast hakatakse asja arutama. Meil on vaja aktiviseerida valitsust, kes istub justkui põõsa taga, Majandusministeeriumiga eesotsas. Märkimisväärseid reageeringuid ei ole, inimesi lollitatakse, mingeid vastuseid ei anta.
Kas võib järeldada, et minister Pärnoja teguviisi eest peab nüüd vastutama minister Hololei?
Jah, täpselt nii. Aga oleks aeg hakata juba aktiivsemalt tegutsema, sest talv on ukse ees ja majades sooja ei ole.
Artikkel ilmus 7. november 2001 ajalehes Kesknädalhttp://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=750