Oravapartei ajakiri erastati erafirmale
Alates 18. veebruarist 2010 kuulub sõna REFORMIKIRI kaubamärgina osaühingule Hold. See asjaolu aga ei takistanud tol trükisel veel viimases talvenumbris end nimetada „Eesti Reformierakonna väljaandeks” ja ilmuda erakonna kodulehel.
Taotluse kaubamärk REFORMIKIRI registreerida esitas OÜ Hold Patendiametile 27. mail 2008. Lisaks esitati taotlused veel kaubamärkidele Tallinna Teataja, mille registreering ootab riigilõivu tasumist, ja PAREMAD UUDISED ning Eesti Teataja, mis on avaldatud maikuu Kaubamärgilehes.
Tuleb tunnustada Reformierakonna ajakirja Reformikiri peatoimetajaks märgitud Peep Lillemägi käitumist, kes, olles samal ka OÜ Hold omanik, saab ajakirjas kajastada erakonna vaateid, aga seejuures kasutada juriidilistele isikutele teenuste osutamisest tulevat tulu. Nimelt ei saa erakond teenida tulu äritegevuselt ja erakonna ainsa sissetulekuna on lubatud eraisikute annetused.
Nüüd on ettevõtlikel reformimeestel ja -naistel võimalus oma erakonna sõnumi levitamist toetada, tellides teenust osaühingult Hold, ja nad ei pea muretsema oma nime avaldamise pärast erakonnale annetajate nimekirjas. Ainus miinus on see, et käibemaksu ei saa esitatavalt arvelt veel maha arvata, sest OÜ Hold ei ole käibemaksukohuslane, aga muus osas oleks tegemist raamatupidamises aktsepteeritavate kuludokumentidega.
Valimiskampaania rahastamine erastatakse
Reformierakond on ka varem erastanud oma kampaaniakulusid erafirmadele. Viimati tuli see avalikuks möödunud aasta oktoobris, kui 2007. a Riigikogu valimiste kampaania kulud tõid skandaali Robert Antropovi ja Jaanus Rahumägi pea kohale. Nemad olid kasutanud oma kampaanias möödunud augustis pankrotistunud Pärnu reklaamibüroo Droom teenuseid, aga jätnud mõnede teenuste eest tasumata. Algselt süüdistasid nad firmat isegi väljapressimises – see on reformikatel tavaline strateegia: rünnata vastu. Teine strateegia on öelda, et „erakond ei olnud asjaga seotud”.
Näiteks Tallinna volikogu liige Mati Eliste sai 100 000 krooni pistist planeeringu soosimiseks, aga selle ilmsiks tulles lahkus erakonnast. Ajakirjandus ja prokuratuur rahunesid maha nädalaga. Sarnaste asjaoludega Ivo Parbuse juhtumis inkrimineerivad ajakirjanikud aga kõik süüdistused ja rünnakud Keskerakonnale, ning Parbuse kohtuasi tuleb arutusele alles 2011. jaanuaris, vahetult enne valimisi. Oleks Parbus reformierakondlane, poleks keegi seda mullu novembriks enam mäletanud ja protsess toimunuks nädalaga, nagu toimus Tartu politseinike ja prefekt Aivar Otsalti (vt pildil) juhtumis.
JOKK-Droom-kampaania
23. oktoobri 2009 Äripäev kirjeldab, kui suurejooneliselt tegi Droom kampaaniat Ida-Virumaal 2144 häält saanud Jaanus Rahumägile ja Lääne-Virumaal 2085 häält kogunud Robert Antropovile. Kampaania ajal kulusid ei loetud ja firma uskus, et kõik arved tasutakse. Äripäeva järgi tasusid firmad lõpuks Rahumägi 1,7 miljoni kroonisest kampaaniast 828 000 krooni (1 hääle hind 792 krooni) ja Robert Antropovi 2,2 miljonist kroonist 681 000 krooni (1 hääle hind 1055 krooni). Neist esimese kampaaniasse panustas tema abikaasa Mari Rahumägi juhitav Quelle kataloogikaubamaja Eesti partner 200 000 krooni. Quelle OÜ reklaami leiame ka Reformikirja 2009. suvisest ning 2008. ja 2007. sügise numbritest. Edaspidi seda loota ei ole, sest Saksamaal asuv emafirma pankrotistus ning Eesti esindus tegeleb House of Brands OÜ-na edasi.
Kuna raha said kaks erakonnaliiget oma kampaaniale, aga mitte erakond oma arvelduskontole, siis polnud Riigiprokuratuuri meelest rikutud ühtegi seadust.
Kui Riigikogu arutas aprillis uut erakonnaseadust ja rahastamise aspekte, siis polnud erakonna niisugune rahastamine kampaania toetamise kaudu endiselt ära keelatud. Justiitsminister Rein Langi asendajana esinenud Taavi Rõivas jäi üsna jänni selgitamisega, miks pole juriidilise isiku toetus kandidaadile võrreldav erakonnale annetamisega. Tundub, et niikaua, kui juriidiline isik ei ole teinud ülekannet erakonna arvelduskontole, saabki ta meelepärast poliitikut edasi finantseerida.
Jääb üle oodata, millal poliitika Jaga Osa Kampaania Kuludest (loe: JOKK) erafirmale lõpuks ära lõpetatakse. Tundub, et selleks pole soovi ega tahet kahes lähestikku asuvas majas – Tõnismägi 9 (Reformierakond) ja Tõnismägi 5a (Justiitsministeerium) – ning pigem leitakse uusi viise erakonna kulude vähendamiseks.
VIRGO KRUVE
MTÜ Eesti Tegijad
Loe lisaks:
Varasematest R-rahastamise skeemidest – 22. oktoobril 2009 Kesknädalas ilmunud „Reformierakonna ajupesula toetub uuele firmale” http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=11254
Foto 1: Vasakul väljavõte aprilli Kaubamärgilehest, millega OÜ Hold sai Reformikirja omanikuks; paremal – ajakirja väljaandjad Reformierakonnast.
Foto 2: Aivar Otsalt (sünd. 1964) oli Lõuna politseiprefektuuri prefekt. Töötanud uurijana ning Valga ja Tartu politseiprefektina. Reformierakonna Tartu seltskonnale, sh Andrus Ansipile ja Neinar Selile lähedal seisev tegelane. Näiteks 2009. aasta 17. juuni Eesti Ekspress avaldas loo sellest, kuidas „Otsalt näppas bensiini, omas detonaatoreid ja jagas alluvatele soovitusi, kus ja kuidas salaküttida”, kuid tulemuseks on vaikus. Sõber sõbra nahka ei koori!
Artikkel ilmus 12. mai 2010 ajalehes Kesknädal:
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=14685