Parts murrab kalli .ee domeeniga Euroopasse
5. juulil hakkasid kehtima uued Eesti .ee domeenide saamise reeglid. Kehtestati aastatasu 285 krooni (lisandub käibemaks), igaüks peab endale valima registreerimise vahendaja ning temale lisaks maksma. Kadus registreeritavate aadresside arvu piirang.
Varem sai tasuta registreerida ühe domeeni juriidilise isiku kohta ja FIE-le/erisikule registreeriti alamdomeen pri.ee alla. Uute reeglite kohaselt võib igaüks pärast enda elektroonilist tuvastamist registreerida meelepärase vaba aadressi alates 369 kroonise aastamaksu eest (Zone Media OÜ).
Sama firma juures saab .eu domeeni aga neli korda odavamalt ehk 89 krooni eest. Eesti naabrid Soome ja Läti lubavad igal soovijal ilma vahendajata ise registri poole pöörduda ja nende tasud on mitmeid kordi madalamad: Soomes 13 € ehk 203 krooni ja Lätis 10,5 € ehk 165 krooni. Odavamad hinnad tulevad läbi vahendaja domeeni üheks aastaks registreerimisel ka teistes riikides: Suurbritannias 55 (krooni), Poolas 57, Taanis 95, Belgias 116, Hollandis 150, Rootsis 163, Šveitsis 186 ja sama hinnaga veel Hispaanias, Prantsusmaal, Itaalias. Domeenide kallima grupi moodustavad Austria, Kreeka, Ungari ja Leedu umbes 240 krooniga. Eestiga võrreldavat hinda küsib vahendaja vaid viie riigi domeeni eest: Bulgaaria, Iirimaa, Luksemburg, Portugal ja Rumeenia, kus hind on 390 krooni.
Domeenide registreerimine kallines kuus korda
Varem domeenide registreerimist hallanud EENet on domeeni haldamise kuluks teatanud 6,3 korda väiksema summa ehk 45 krooni aastas (http://www.eenet.ee/EENet/2536.html). Eesti Interneti sihtasutus (EIS) kinnitas aga mitu korda kõrgema hinna.
Domeenid kuuluvad majandusminister Juhan Partsi (IRL) haldusalasse. EIS-i kõneisik meedias ja juhatuse liige on tema varasem nõunik Marek-Andres Kauts (IRL), kes elab Nõmmel Metsa tänaval ja on 26 häälega halduskogu liige. EIS-i kodulehel ainsaks töötajaks ehk registripidajate koordinaatoriks märgitud Kristo Kraanat (IRL) elab paralleelsel Põllu tänaval ja käis Kautsiga samas keskkoolis. Teine juhatuse liige Jaak Lippmaa on varasemast EENetist ja elab Nõmmel Tähe tänaval, mis on risti Metsa ja Põllu tänavaga. Kõik kolm elavad mõnesaja meetri raadiuses. Parts, Kauts ja Kraanat olid koos Res Publicas.
IRL-i kuuluvusega inimesed EIS-i juhtkonnas teevad erakonna vastutavaks kogu domeenide reformi ja selle tulemuste eest. Protestiaktsiooni toimuva vastu on algatanud 12 tuhande pri.ee domeeni omanikud aadressil http://sisalik.dragon.ee/pikett/, Tõnu Samuel ning Jaan Jänesmäe on koostanud valitsusele avaliku kirja, et juhtida tähelepanu EIS-i ebapädevusele, aadressil http://domeenireform.wordpress.com/
Ilmus ajalehes Kesknäda 14. juuli 2010
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=15018