Sõda vangidega: piinajad astusid kohtu ette

Eelmise nädala kolmapäeval astus esimesena sõjatribunali ette Jeremy Sivits (24), keda süüdistatakse vangide väärkohtlemises, selle algatamises ja ülesannete täitamata jätmises. Talle määrati aastane vanglakaristus, alandati auaste kõige madalamale tasemele, esimese astme reameheks, ja vabastati armeeteenistusest – need olid rangeimad karistused, mida tribunal sai Sivitsile määrata. Samuti peab ta andma tunnistusi teiste sõdurite üle peetavatel kohtuistungitel.
Järgmisel päeval anti kohtu alla veel kolm vange piinanud USA sõdurit: seersandid Ivan Frederick (37) ja Javal Davis (26) ning reamees Charles Graner (35). Ükski neist ei tunnistanud ennast süüdi ega süütuks. Frederick kirjeldas oma tegevust “kui vangide ülekuulamiseks ette valmistamist” ja oli süüalustest ainus, kellel oli vangivalvuri koolitus. Teda süüdistatakse ebasündsates tegudes. Charles Graneri vastu on kõige rohkem süüdistusi – seitse. Maailmas on ta tuntud koos oma pruudi Lynndie Englandi (21) naerusui poseerimisega alandatud vangide fotodel. Englandile pole veel süüdistust esitatud ja ta on viiendat kuud rasedana Ühendriikides tagasi. Advokaat Rose Mary Zapor rõhub tema vähesele, 30päevasele väljaõppele ja eelnevale kontoriametniku tööle.
Tehtud fotosid näidati teistele vangidele ja öeldi, et kui te meiega koostööd ei tee, siis vaadake, mis teiega juhtub. Moslemi mehele on naise ees alastiolek häbistav. Et suurendada alandust, pandi nad noorima, väikseima naise ette. Psühholoogilise väljapressimise eesmärkidel sätiti mehi ka seksuaalsetesse poosidesse, sest homoseksualism on moslemile üks suurimaid patte. Ajaleht New York Times avaldas katke Englandi tunnistusest, kus ta ütles: “Meile tundus see naljakas ja seepärast tegime pilte.”
Charles Graneri advokaat Guy Womack õigustas süüalust: “Ta täitis käske nagu hea sõdur.” Pentagoni väitel ei oleks aga tulnud ilmselgelt ebaseaduslikke käske täita.
Kahtluse all on veel Sabrina Harman ja Megan Ambuhl.

Ametlik raport piinamistest

USA kindral Antonio M. Taguba tutvustas 11. mail senatile juba veebruaris valminud 53-leheküljelist salaraportit. See keskendus Abu Ghraibi vanglale ja sõjaväepolitsei tegevusele. Intervjueeriti 48 sõjaväelast ja vange.

Lk 16
Oktoobrist kuni detsembrini 2003. a leidsid aset paljud vangide sadistlikud, jultunud ja liiderlikud kuritarvitused. Selle süstemaatilise ja ebaseadusliku vangide kuritarvituse panid tahtlikult toime mitmed sõjaväepolitsei liikmed.
Vangide ettekavatsetud kuritarvituse hulgas olid:
a. rusikahoobid, löömine ja vangide peksmine, nende paljaste jalgade peale hüppamine;
b. paljaste mees- ja naisvangide filmimine ja pildistamine;
c. pildistamiseks kinnipeetavate sundimine ühemõtteliselt seksuaalsetesse asenditesse;
d. riiete äravõtmine ja vangide mitmeks päevaks alasti jätmine;
e. paljaid meesvange sunniti kandma naiste aluspesu;
f. meesvangide masturbeerima sundimine ja nende pildistamine;
g. paljastest meesvangidest virna korraldamine ja nende peale hüppamine;
h. alasti vangi sunniti seisma kastil, kott peas ja juhtmed kinnitatud sõrmede, varvaste ja peenise külge;
i. kinnipeetav sunniti vägistama teist, 15-aastast vangi, tema jalale kirjutati “Olen vägistaja” ja seda pildistati;
j. alasti vangile koerarihma kaela panemine ja naissõduriga pildistamine;
k. meesvalvuri seks naisvangiga;
l. politseikoerte kasutamine vangide hirmutamiseks ja vähemalt ühel juhul tõsiste vigastuste tekitamine;
m. surnud vangide pildistamine.

Kaitseminister Donald Rumsfeld õigustas ülekuulamiste tehnikat ja ütles senatis, et unest ilmajätmine, toitlustuse muutmine ja vangide piinarikkasse asendisse seadmine on Pentagoni juristide heaks kiidetud meetodid.Ta tunnistas, et kuritarvituste kohta on veelgi materjale. Praegu kaalutakse kogu foto- ja videomaterjalide üheaegset avaldamist, et lõpetada PR-kriisi jätkumine. Senaator Lindsey Graham hoiatas, et materjalides võivad olla “vägistamised ja tapmised”. Jane Harman lisas, et ta “nägi julma, sadistlikku piinamist”.

Eelmisel nädalal vabastati 1500 vangile mõeldud Abu Ghraibi neljast tuhandest vangist ligi 300. Nimetada võib veel Arifjani, Doha (Kuveit), Bucca, Ganci, Vigilanti ja Talili õhuväebaasi laagreid. Ainsana on sõjavangi staatus antud Saddam Husseinile.

Artikkel ilmus ajalehes Kesknädal 26. mai 2004
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=4099

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga