Teater korraldab „Ühtse Eesti suurkogu” IRL-i käsikirja järgi.
Eeloleval laupäeval on kolmat korda kampaania „Teeme ära!” talgud. Esimesel korral (2008) koristati prügi, aga kogumiskohtades jäädi hätta sorteerimise ja ladustamisega. Need tööd tegema pidanud Utileek OÜ ja Utileek Lõuna OÜ jätsid suure osa töödest tegemata ning veel praegu laiuvad Tartus Raadi lennuvälja ääres prügikuhjad.
9. aprill 2010. Eesti Päevaleht andis teada probleemidest ka Põhja-Eestis: „Keskkonnainspektsioon küsib keskkonnainvesteeringute keskuselt (KIK) 960 000 krooni, et lasta selle eest koristada 2008. aasta kevadel „Teeme ära!” talgute käigus Harku karjääride lähedale veetud prügilasu.”
Talgud on ju lõpetamata, aga see pole takistanud mõtte algatajatel kiitlemast selletaoliste kampaaniate toimumisega välismaal: Leedus, Sloveenias, Mehhikos. Info sealsete ürituste kohta pärineb ainult „Teeme ära”-kampaania inimestelt, ennekõike Rainer Nõlvakult; sõltumatud allikad puuduvad.
Mõtlemise- ja leppimise talgud
Mullu oldi targemad, ja 2009. aasta kampaania keskkonda ei reostanud, sest ürituse „Minu Eesti – Teeme ära” talgud seisnesid mõtlemises. Algselt kavandatud 100 000 osaleja asemel tuli kohale vaid 12% inimesi, aga kogunenud ei teinud midagi ära, vaid tegid kära. Poliitilised ringkonnad nägid ETV-s juba kuu varem jooksma hakanud reklaamides ka katset võimaliku uue erakonna loomiseks mõttetalgute varjus. Selleks oli olemas MTÜ Minu Eesti, mille juhatuse moodustas IRL-i Pärnu poliitik Raul Sarandi. Rahastamiseks kasutati varikatusena Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liitu, mis taotles kaubamärki MINU EESTI ning mida juhtiv Urmo Kübar oli varem Res Publicas. Samuti oli ettevõtmise helde toetaja regionaalminister Siim-Valmar Kiisler (IRL), kes eraldas selleks KÜSK-i programmist 8,36 miljonit. Täpsem kirjeldus projekti poliitilistest sidemetest IRL-iga on möödunud aasta 15. aprilli Kesknädalas.
Kolmas katse 1. mail 2010 mõttetalguid korraldada on varasematest veelgi tagasihoidlikum. Rainer Nõlvak tahtis möödunud sügisel korraldada seda deviisi all „Lepime ära” ehk panna eestlased ja venelased sõbrustama. Korraldati ka Lasnamäel ühine puude istutamine, mida näidati ETV-s. Ometigi on talgute teemad jäetud vabaks, ühtegi läbivat teemat ei ole, räägitakse lihtsalt kohalikul tasandil inimeste kokkukutsumisest. Ilmselt saadi aru, et üle Eesti ei ole võimalik koordineerida poliitilise jõu teket, ja siin ei aita isegi Tõnis Mägi telereklaamid. Kahe eelmise katsega tõestati, et 50 aastat kolhoosikorda on eestlaste talgutraditsiooni kustutanud ja viimased 18 aastat kapitalismi ja „igaüks seisab enda eest”-poliitikat pärssinud vabatahtlikkust. 26. aprilli seisuga oli registreerunuid 11 tuhat, aga vabu kohti oli 24 tuhat.
Teatraalne parteiloomine
Mõttekojad ja talgud on ennast ammendanud. Selle asemel korraldatakse 7. mail Saku suurhallis teatri NO99 projekt „Erakonna Ühtne Eesti suurkogu”. Sõna suurkogu leiame ainult ühe Riigikogus esindatud erakonna põhikirjast (IRL). Kõik teised Eesti parteid on viimased kümnendid pidanud kongresse või üldkogusid.
Internetis tutvustatakse lavastust „Erakonna Ühtne Eesti suurkogu” aadressil http://www.eestieest.ee, mis on registreeritud 5. aprillil 2006, aga muudetud alles hiljuti – 18. märtsil 2010. See oli kuus päeva enne projekti üldsusele tutvustamist.
Sõnaline kaubamärk „EESTI EEST” on registreeritud Patendiametis kaubamärgina erakonna Isamaaliit nimele 5. juulil 2007, aga taotlus esitati üks päev enne domeeni registreerimist 4. aprillil 2006. Ilmselgelt kaitses Isamaaliit oma kaubamärki internetiaadressi registreerimisega juba 4 aastat tagasi. Mullustel Europarlamendi ja kohalikel valimistel ilmus IRL-i ajaleht „Eesti Eest” nii eesti- kui ka venekeelsena ja on leitav veel praegu erakonna kodulehel www.irl.ee
Reklaamitrikid
Teatri suurkogu reklaamid kritiseerivad eranditult Keskerakonna ja Reformierakonna valimisloosungeid. Ühtegi IRL-i reklaami ei pilata.
7. aprilli paiku toimunud teatri välireklaamide sodimine lisab üritusele vaid autentsust, sest IRL-i noored kleepisid 2009. alguses punaste siltidega üle Keskerakonna reklaame, aga jäid vahele.
Ojasoo ja Semper on öelnud, et jäljendavad võimalikult paljude erakondade siseelu, ja plakatite sodimine on üks kampaaniarelvadest. Kuna ükski erakond nendega võidelda ei soovi ja ükski teine teater nendes plakatites ohtu ei näe, siis pididki nad seda ise tegema.
Seekord andis juhtunust selgitusi Ühtse Eesti pressiesindaja Jaanus Kukk, sest Ojasoo ja Semper jäid Rein Langi kohta valetamisega vahele juba ürituse avalikkusele esitlemise järgsel päeval, kui TV3 saates „Värske Ekspress” süüdistasid Rein Langi etenduse nurjamises.
Kõige enam peab ühtsust manifesteerima „kampsunlasteks” ja „äraostmatuteks” jagunenud IRL.
Pealegi sündis 8. detsembril 2001 Saku suurhallis ka erakond Ühendus Vabariigi Eest – Res Publica, mis praegu on IRL. Tookordne üritus maksis pool miljonit, teater NO99 piletitulu 6500 osaleja pealt on suurusjärgus 1,4 miljonit ja käsikirjana kõlbavad tookordsed kavandid.
Ajalugu pidavat korduma farsina. Ka 21. sajandil.
VIRGO KRUVE, MTÜ Eurosaadik
[pildiallkiri] TEATRI POLIITREKLAAM: Need tallinlased, kes üleüldise plakatimaania suhtes veel immuunsed ei ole, pidid märkama, et 7. aprilli hommikul olid NO99 teatri reklaamid väga kunstipärase käega n-ö soditud. Enamik linlasi ei eristanud neid tuhandetest muudest reklaamiplakatitest. Foto Kanal2 ekraanil
Artikkel ilmus 28. aprill 2010 ajalehes Kesknädal
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=14588